2024 01 23_Pranesimo pateikimas-01.jpg

 

Vadovaujantis Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo 35 straipsnio 2 dalimi, asmenys turintys duomenų apie nepilnamečius, likusius be tėvų globos, ar duomenų apie būtinumą ginti nepilnamečių teises ir interesus (piktnaudžiavimas tėvų valdžia, smurtas prieš vaiką, tėvų liga, mirtis, išvykimas ar dingimas, tėvų atsisakymas atsiimti vaikus iš švietimo, auklėjimo ar gydymo įstaigų ir kt.), privalo apie tai nedelsiant informuoti policiją ir (ar) Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybą prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Tarnyba) ar jos įgaliotą teritorinį skyrių (toliau – Tarnybos teritorinis vaiko teisių apsaugos skyrius), esantį vaiko gyvenamajame mieste / rajone.  Tarnybos teritorinis vaiko teisių apsaugos skyrius, gavęs informaciją apie galimus vaiko teisių pažeidimus, įvertina šios informacijos pagrįstumą ir imasi Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatyme nurodytų veiksmų.

Į pranešimus apie galimus vaiko teisių pažeidimus reaguojama visomis dienomis, visą parą.

Darbo dienomis po 17 val., savaitgaliais bei švenčių dienomis, turint duomenų apie vaiką, kuris patyrė (patiria) smurtą, kurio sveikatai ar gyvybei gresia pavojus, vaikui reikalinga užtikrinti saugią aplinką reikėtų skambinti Skubiosios pagalbos tarnybų telefono numeriu 112 (policija susisiekia su Tarnybos koordinatoriumi, kuris informaciją perduoda Tarnybos teritorinio vaiko teisių apsaugos skyriaus  budinčiam vaiko teisių gynėjui).

Darbo dienomis iki 17 val. reikėtų skambinti į Tarnybos teritorinį vaiko teisių apsaugos skyrių. 

Kreipiantis į Tarnybos teritorinį vaiko teisių apsaugos skyrių (telefonu, el. paštu, paštu, atvykus) reikia nurodyti kiek įmanoma daugiau žinomų šeimos duomenų, pavyzdžiui, tikslų vaiko gyvenamosios vietos adresą, vaiko, tėvų vardus ir pavardes, bent apytikslį vaiko amžių bei aplinkybes, dėl kurių, manytina, pažeidžiamos vaiko teisės. 

Jeigu vaikui šiuo metu negresia realus pavojus, prašome užpildyti pranešimą, į kurį vaiko teisių gynėjai sureaguos per  6 val. (jei pranešimas apie galimą smurtą prieš vaiką) arba per 3 d. d. (dėl visų kitų pranešimų).

Asmeniui, pateikusiam pranešimą apie galimus vaiko teisių pažeidimus raštu ar žodžiu ir aiškiai išreiškus pageidavimą išlaikomas jo anonimiškumas prieš trečiuosius asmenis, išskyrus ikiteisminio tyrimo institucijas, prokuratūrą ir teismus. Asmens tapatybė gali būti atskleista ir tada, kai nustatoma, kad buvo suteikta melaginga informacija*

 

*Asmens pateikusio pranešimą, anonimiškumas neišlaikomas prieš ikiteisminio tyrimo institucijas, prokuratūrą ir teismus bei netaikomas švietimo, asmens sveikatos priežiūros, vaiko teisių apsaugos, socialinių paslaugų, teisėsaugos ir kitų institucijų bei įstaigų, nevyriausybinių organizacijų darbuotojams, pranešant apie vaiką, kurių darbas yra susijęs su šio vaiko auklėjimu, mokymu, priežiūra ar jo saugumo užtikrinimu. Už žinomai melagingos informacijos apie galimą vaiko teisių pažeidimą suteikimą asmeniui gali būti taikoma administracinė atsakomybė.

Atnaujinimo data: 2024-10-30