Suprantama, jog vaiko teisių gynėjams pranešant apie galimus vaiko teisių pažeidimus gali būti neramu neteisingai apkaltinti vaiko tėvus ar kitus atstovus pagal įstatymą, tačiau svarbu pastebėti, jog informuodami atitinkamas institucijas ne kaltinate ar skundžiate, bet visų pirma, informuojate dėl galimo pavojaus vaikui.

Nereikėtų baimintis pranešti apie galimus vaiko teisių pažeidimus, nes nuo Jūsų pranešimo gali priklausyti vaiko sveikata ar net gyvybė. Netinkamas elgesys su vaiku trikdo vaiko sėkmingą vystymąsi, turi neigiamos įtakos vaiko socialiniams įgūdžiams ir gebėjimams. Pranešdami Jūs galite padėti užkirsti kelią nederamam elgesiui su vaiku, padėti išvengti tragedijų. Turint įtarimų apie galimą vaiko teisių apsaugos pažeidimą ir pranešant atsakingoms institucijoms parodote, jog esate neabejingas, pilietiškas ir netoleruojate smurto.

Svarbu nedelsti ir kreiptis pagalbos, imtis realių veiksmų, nes tik tuomet su specialistų pagalba galės keistis situacija šeimoje, o nieko nedarant, tikėtina, problemos tik didės.

Informuojame, kad turint informacijos apie galimą vaiko teisių pažeidimą (psichologinį, fizinį, seksualinį smurtą prieš vaiką, nepriežiūrą patiriantį vaiką ar kt.), reikėtų apie tai pranešti Tarnybai ar teritoriniam vaiko teisių apsaugos skyriui, nurodant kuo daugiau duomenų (šeimos adresą, jei žinote, tėvų ir vaiko vardus, pavardes), kad būtų galima imtis reikiamų priemonių vaikui apsaugoti, inicijuoti reikalingos pagalbos šeimai ir vaikui teikimą ir kt. Pažymėtina, jog pranešant apie galimą vaiko teisių pažeidimą prisistatyti – nėra būtina. Norint pateikti informaciją anonimiškai, svarbu aiškiai išreikšti pageidavimą išlaikyti anonimiškumą prieš trečiuosius asmenis. Anonimiškumas nebus išlaikomas prieš ikiteisminio tyrimo institucijas, prokuratūrą ir teismus. Asmens tapatybė gali būti atskleista ir tada, kai nustatoma, kad buvo suteikta melaginga informacija.*

Reaguodami ir nagrinėdami pranešimus apie galimus vaiko teisių pažeidimus, vaiko teisių gynėjai visada bendrauja su šeimos nariais, vertina situaciją šeimoje, lankosi vaiko gyvenamojoje vietoje bei vertina kitą, su vaiku ir jo socialine aplinka susijusią informaciją. Atlikus vaiko situacijos vertinimą, esant poreikiui, inicijuoja pagalbos šeimai teikimą.

Pranešk apie vaiko teisių pažeidimą

Jei šiuo metu vaikas patiria smurtą, jo sveikatai ar gyvybei gresia pavojus, vaikui reikalinga užtikrinti saugią aplinką, prašome nedelsiant skambinti į policiją, skubiosios pagalbos tarnybų telefono numeriu 112.

Jeigu vaikui šiuo metu negresia realus pavojus, prašome užpildyti pranešimą, į kurį vaiko teisių gynėjai sureaguos per  6 val. (jei pranešimas apie galimą smurtą prieš vaiką) arba per 3 d. d. (dėl visų kitų pranešimų).

 

*Anonimiškumas neišlaikomas prieš ikiteisminio tyrimo institucijas, prokuratūrą ir teismus bei netaikomas švietimo, asmens sveikatos priežiūros, vaiko teisių apsaugos, socialinių paslaugų, teisėsaugos ir kitų institucijų bei įstaigų, nevyriausybinių organizacijų darbuotojams, pranešant apie vaiką, kurių darbas yra susijęs su šio vaiko auklėjimu, mokymu, priežiūra ar jo saugumo užtikrinimu. Už žinomai melagingos informacijos suteikimą asmeniui gali būti taikoma administracinė atsakomybė.

Atnaujinimo data: 2024-10-30