Vaiko išlaikymas – konstitucinė tėvų pareiga. Tėvai privalo materialiai išlaikyti savo nepilnamečius vaikus. Išlaikymo tvarka ir forma nustatoma bendru tėvų susitarimu. Jeigu vienas iš vaiko tėvų nevykdo savo pareigos materialiai išlaikyti vaikus, kitas iš tėvų įgyja teisę kreiptis į teismą dėl išlaikymo priteisimo.

Vaikui teikiamo išlaikymo dydis turi būti proporcingas nepilnamečių vaikų poreikiams bei jų tėvų turtinei padėčiai ir užtikrinti būtinas vaikui vystytis sąlygas.

Į teismą dėl išlaikymo vaikui priteisimo kreiptis gali:

Vienas iš tėvų arba globėjų (rūpintojų)

Valstybės vaiko teisių apsaugos institucija

Nustatydamas išlaikymo dydį teismas atsižvelgia į:

Vaiko poreikius

Tėvų turtinę padėtį

Teismas, priteisdamas išlaikymą dviem ar daugiau vaikų, nustato tokį išlaikymo dydį, kuris būtų pakankamas tenkinti bent minimalius visų vaikų poreikius.

Ar tėvai turi teisę atsisakyti mokėti vaikui išlaikymą?

Kaip ir kitų tėvų teisių ir pareigų, išlaikymo pareigos tėvai negali atsisakyti. Pabrėžtina, kad tėvų pareiga išlaikyti savo nepilnamečius vaikus išlieka ir atskyrus vaikus nuo tėvų arba apribojus tėvų valdžią, išskyrus atvejus, kai vaikas įvaikinamas. Jeigu vaikui yra nustatyta globa (rūpyba), tai išlaikymas mokamas globėjui (rūpintojui), kuris privalo naudoti gautą išlaikymą išimtinai vaiko interesams.

Išlaikymui skirtų lėšų tvarkymas

Nors išlaikymas turi būti mokamas vaikui, atsižvelgiant į tai, kad vaikai dėl savo amžiaus ir brandos yra prižiūrimi tėvų, lėšas, skirtas išlaikymui, uzufrukto teise valdo tas iš tėvų, su kuriuo nustatyta vaiko gyvenamoji vieta. Vaikui skirtas išlaikymas privalo būti naudojamas tik jo interesams. Tais atvejais, kai tėvai, globėjai (rūpintojai) panaudoja išlaikymui skirtas lėšas ne vaiko interesams, vaiko atstovai, valstybinė vaiko teisių apsaugos institucija ar prokuroras turi teisę kreiptis į teismą dėl lėšų išieškojimo iš asmens, panaudojusio išlaikymą ne vaiko interesams.

Išlaikymo dydžio ir formos pakeitimas

Atsižvelgiant į tai, jog per tam tikrą laikotarpį tiek tėvų galimybės teikti išlaikymą, tiek vaikų poreikiai gali pakisti, įstatyme įtvirtinta galimybė pakeisti teismo sprendimu priteisto išlaikymo dydį, t. y. vaiko tėvas (motinos), valstybinės vaiko teisių apsaugos institucija ar prokuroras turi teisę kreiptis į teismą dėl priteisto išlaikymo dydžio padidinimo/sumažinimo.

Teismas, spręsdamas, ar yra pagrindas pakeisti priteistą išlaikymo dydį turi nustatyti ir įvertinti aplinkybes, susijusias su esminiu tėvų turtinės padėties pasikeitimu (pavyzdžiui vienas iš tėvų pakeitė darbą ir gauna gerokai didesnes pajamas ar priešingai, prarado darbą ir dėl to sumažėjo nuolatinės pajamos) arba su vaiko poreikių pasikeitimu. Išlaikymo dydis gali būti didinamas atsiradus papildomoms vaiko priežiūros išlaidoms (liga, sužalojimas, slaugymas, nuolatinė priežiūra), taip pat – jei valstybėje ženkliai išaugo pragyvenimo lygis, dėl ko išaugo ir suma, reikalinga vaiko būtiniems poreikiams patenkinti (pvz., jei nuo teismo sprendimo, kuriuo priteistas išlaikymas, jau yra praėję 10 metų, per kuriuos pragyvenimo lygis valstybėje kito, todėl priteisto išlaikymo dydžio nebepakanka net minimaliems vaiko poreikiams patenkinti).

Įrodžius, jog bent viena iš paminėtų sąlygų egzistuoja, išlaikymo dydis (forma) gali būti didinamas arba mažinamas, nepriklausomai nuo to, ar teismas pats nustatė priteistino išlaikymo dydį, ar patvirtino tėvų susitarimą dėl išlaikymo dydžio.

Ką daryti, jei vienas iš tėvų išlaikymo vaikui neteikia?

Esant situacijai, kai vienas iš tėvų nemoka teismo priteisto išlaikymo vaikui, kartu su vaiku gyvenantis tėvas ar motina turi teisę kreiptis į teismą, priėmusį sprendimą dėl išlaikymo vaikui priteisimo, su prašymu dėl vykdomojo rašto išdavimo, kurio pagrindu gali būti pradėtas priteisto, tačiau nesumokėto išlaikymo išieškojimas. Norint pradėti priverstinį teismo sprendimo vykdymą, gautą vykdomąjį raštą reikia pateikti antstoliui, veikiančiam toje teritorijoje, kurioje yra skolininko gyvenamoji, darbo ar turto buvimo vieta.

Tuo atveju, jei antstoliui nepavyksta skolos išieškoti priverstine tvarka (t.y. jei sutuoktinis, nemokantis priteistų alimentų, neturi jokių piniginių lėšų, negauna darbo užmokesčio, taip pat neturi jokio turto, kurį realizavus būtų galima padengti skolą), vaikas, negaunantis išlaikymo, įgyja teisę gauti Vaikų išlaikymo fondo išmokas.

Atnaujinimo data: 2023-12-10