Lietuvos Respublikos ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo nustatyta tvarka, įtėviai turi teisę gauti:

  • vaiko priežiūros išmoką (22 straipsnis)

Vaiko priežiūros išmoka įvaikinus gali būti mokama 18 ar 24 mėnesius, bet ne ilgiau iki vaikui
sukaks 18 metų. Įvaikinimo atveju, vaiko priežiūros atostogos turėtų prasidėti per tris mėnesius nuo teismo sprendimo įvaikinti įsiteisėjimo (skubaus vykdymo atveju – per vieną mėnesį nuo sprendimo vykdymo pradžios).

  • tėvystės išmoką (19 straipsnis)

Tėvystės išmoka mokama už tėvystės atostogų laikotarpį, bet ne ilgiau nei 30 kalendorinių dienų. Įvaikinimo atveju, tėvystės atostogos turi būti suteiktos ne vėliau kaip per vieną mėnesį nuo teismo sprendimo įsiteisėjimo (skubaus vykdymo atveju – per vieną mėnesį nuo sprendimo vykdymo pradžios) dienos.


Norint gauti minėtas išmokas, atsižvelgiant į numatytus terminus, pirmiausia Jums reikia kreiptis į darbdavį dėl minėtų atostogų suteikimo, o dėl išmokos – į „Sodrą“ internetu, paštu ar atvykus į skyrių, po to kai darbdavys suteikia vaiko priežiūros / tėvystės atostogas. Minėtų išmokų dydžiai priklauso nuo asmenų draudžiamų pajamų dydžio. Platesnė informacija:
https://www.sodra.lt/lt/situacijos/vaiko-prieziuros-ismoka-uz-vaika-gimusi-nuo-2023-01-01?
lang=lt

https://www.sodra.lt/lt/situacijos/tevystes-ismoka-uz-vaika-gimusi-nuo-2023-01-01?lang=lt
Lietuvos Respublikos išmokų vaikams įstatymo nustatyta tvarka, įtėviai turi teisę gauti:

  • vienkartinę išmoką vaikui (5 straipsnis)

Įvaikintam vaikui, neatsižvelgiant į tai, ar jam gimus vienkartinė išmoka vaikui jau buvo išmokėta, skiriama 11 bazinių socialinių išmokų dydžio vienkartinė išmoka vaikui (nuo 2024 m. sausio 1 d. – 605 Eur). Išmoka nemokama jei sutuoktinio (sugyventinio) vaiką įvaikino kitas sutuoktinis (sugyventinis).

  • kasmėnesinę išmoką vaikui (6 straipsnis)

Kiekvienam vaikui nuo gimimo dienos iki 18 metų arba iki nepilnametis vaikas pripažįstamas emancipuotu ar sudaro santuoką ir emancipuotam ar susituokusiam nepilnamečiui vaikui arba vyresniam kaip 18 metų asmeniui, jeigu jie mokosi pagal bendrojo ugdymo programą (įskaitant asmenis, kurių mokymą pagal bendrojo ugdymo programą ir pagal bendrojo ugdymo programą kartu su profesinio mokymo programa vykdo profesinio mokymo teikėjai, iki šie asmenys baigs bendrojo ugdymo programą, taip pat akademinių atostogų, profesinio mokymo teikėjų suteiktų dėl ligos, nėštumo ar vaiko priežiūros, laikotarpį), bet ne ilgiau, iki jam sukaks 23 metai, yra skiriama ir mokama 1,75 bazinės socialinės išmokos dydžio (nuo 2024 m. sausio 1 d. – 96,25 Eur) išmoka per mėnesį.

Papildomai skiriama išmoka, jei šeima augina tris ar daugiau vaikų, jei vaikas yra su negalia, kuriam yra nustatytas neįgalumo lygis arba 55 procentų ir mažesnis dalyvumo lygis, taip pat jeigu vidutinės bendrai gyvenančių asmenų pajamos, nustatytos Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo 17 straipsnio 1 dalyje, vienam asmeniui per mėnesį yra mažesnės negu 2 valstybės remiamų pajamų dydžiai (nuo 2024 m. sausio 1 d. – 352 Eur), išskyrus atvejį, kai paskirta socialinė parama mokiniams pagal Lietuvos Respublikos socialinės paramos mokiniams įstatymą, jeigu vidutinės pajamos viršija 2 valstybės remiamų pajamų dydžius, yra skiriama ir mokama 1,03 bazinės socialinės išmokos dydžio (nuo 2024 m. sausio 1 d. – 56,65 Eur) išmoka per mėnesį.

  • išmoką privalomosios pradinės karo tarnybos kario vaikui (8 straipsnis)

Privalomosios pradinės karo tarnybos kario vaikui mokama 1,5 bazinės socialinės išmokos dydžio (nuo 2024 m. sausio 1 d. – 82,50 Eur) išmoka per mėnesį, jeigu įtėvis ar įmotė yra pašauktas ar savanoriškai atlieka privalomąją pradinę karo tarnybą. Jeigu privalomąją pradinę karo tarnybą tuo pačiu metu atlieka ir vaiko įtėvis, ir įmotė, išmokos dydis nedidinamas.

  • išmoką besimokančio ar studijuojančio asmens vaiko priežiūrai (9 straipsnis)

Ši 6 bazinių socialinių išmokų dydžio išmoka (nuo 2024 m. sausio 1 d. – 330 Eur) mokama įtėviams, kurie įsivaikinę vaiką mokosi, studijuoja arba vaikas įvaikinamas per 12 mėnesių po mokymosi ar studijų baigimo dienos, jeigu jie neturi teisės gauti vaiko priežiūros išmokos iš „Sodros“, negauna išmokos įvaikinus vaiką ir atitinka kitus reikalaujamus kriterijus. 

  • išmoką, įvaikinus vaiką (14 straipsnis)

Įvaikinus vaiką, jį auginančiam vienam iš vaiko įtėvių 24 mėnesius nuo teismo sprendimo įvaikinti įsiteisėjimo dienos (skubaus vykdymo atveju – nuo sprendimo vykdymo pradžios) skiriama 8 bazinių socialinių išmokų dydžio išmoka per mėnesį (nuo 2024 m. sausio 1 d. – 440 Eur), ir mokama ne ilgiau, iki vaikui sukaks 18 metų, išskyrus atvejus, kai jis pagal Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymą turi teisę gauti vaiko priežiūros išmoką ir jos dydis yra ne mažesnis už nustatytą išmokos įvaikinus vaiką dydį.

Nuo 2022 m. sausio 1 d. vaiko įtėvis (įmotė) turi teisę apsispręsti ar išeiti vaiko priežiūros atostogų ir, turint motinystės socialinio draudimo stažą, gauti vaiko priežiūros išmoką iš „Sodros“, ar gauti išmoką įvaikinus vaiką. Jeigu vaiko įtėvis (įmotė) kreipiasi dėl vaiko priežiūros išmokos iš „Sodros“ skyrimo ir jos dydis yra mažesnis už išmokos įvaikinus vaiką dydį, vaiko įtėviui (įmotei) skiriamos išmokos įvaikinus vaiką dydis yra lygus išmokos įvaikinus vaiką dydžio ir iš „Sodros“ jam (jai) paskirtos vaiko priežiūros išmokos dydžio skirtumui.

Išmoka nemokama (nutraukiama), jeigu: a) vaikas yra susituokęs, b) vaikas yra emancipuotas, c) jei vaiko įtėviui (įmotei), kuriam (kuriai) paskirta išmoka įvaikinus vaiką, už tą patį vaiką ir laikotarpį paskirta vaiko priežiūros išmoka pagal Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymą, kurios dydis ne mažesnis už nustatytą išmokos įvaikinus vaiką dydį, d) jei kitam iš vaiko įtėvių už tą patį įvaikintą vaiką paskirta vaiko priežiūros išmoka pagal Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymą, e) jeigu sutuoktinio (sugyventinio) vaiką įvaikina kitas sutuoktinis (sugyventinis), f) jeigu vaikas yra suimtas, atlieka su laisvės atėmimu susijusią bausmę, jam Baudžiamojo proceso kodekso nustatyta tvarka paskirtos priverčiamosios stacionarinio stebėjimo specializuotose psichikos sveikatos priežiūros įstaigose medicinos priemonės, paskelbta jo paieška arba jis teismo pripažintas nežinia kur esančiu, – kol neišnyksta šios aplinkybės.

Dėl šių išmokų įtėviai turi kreiptis į savo gyvenamosios vietos savivaldybę. Prašymus taip pat galima teikti ir elektroniniu būdu per www.spis.lt sistemą.

Atnaujinimo data: 2024-08-25