Viešoji konsultacija dėl Pasaulinės vaikų dienos minėjimo

Organizuojanti institucija: Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.

Tikslinės grupės: gyventojai, valstybinės institucijos, nevyriausybinės organizacijos, privatus sektorius.

Konsultacijos metodas: Diskusija

Konsultacijos data: 2023 m. gegužės 26 d.

Aprašymas

Šiuo metu galiojančiame Lietuvos Respublikos atmintinų dienų įstatymo 1 straipsnio 2 dalies 36 punkte įtvirtinta Tarptautinė vaikų gynimo diena, minima birželio 1-ąją.

Svarstytina idėja atmintinų dienų sąraše atsisakyti Tarptautinės vaikų gynimo dienos ir įtvirtinti naują atmintiną dieną – Pasaulinę vaikų dieną, minimą lapkričio 20 ąją. Šią dieną Jungtinių Tautų Generalinė asamblėja paskelbė Vaiko teisių deklaraciją ir Vaiko teisių konvenciją –  vieną svarbiausių žmogaus teisių įstatymų pasaulio istorijoje.

Šiuo metu minimos Tarptautinės vaikų gynimo dienos ištakos siejamos su 1925 m. Ženevoje įvykusia Pasauline vaikų gerovės konferencija, kurioje įvairios pasaulio šalys pritarė idėjai minėti Tarptautinę vaikų gynimo dieną, kuria būtų siekiama pabrėžti vaikų teisių svarbą ir problemas, tačiau nebuvo nustatyta konkreti rekomenduojama data, kada turėtų būti švenčiama Tarptautinė vaikų gynimo diena. Po 1949 m. Maskvoje įvykusios Tarptautinės moterų konferencijos Sovietų Sąjungoje 1950 m. birželio 1 d. pirmąkart buvo paminėta Tarptautinė vaikų gynimo diena. Iki šių dienų Tarptautinė vaikų gynimo diena Lietuvoje, kaip ir daugelyje kitų Rytų valstybių (Baltarusijoje, Bulgarijoje, Estijoje, Latvijoje, Lenkijoje, Rusijoje) bei komunistinėse valstybėse (Kinijoje, Šiaurės Korėjoje, Vietname), kasmet minima birželio 1 d.

Daugelyje Vakarų šalių (Airijoje, Graikijoje, Ispanijoje, Italijoje, Kroatijoje, Kipre, Nyderlanduose, Prancūzijoje) ir Skandinavijos valstybių (Danijoje, Suomijoje, Švedijoje) Pasauline vaikų diena laikoma lapkričio 20-oji – diena, kurią 1959 m. priimta Jungtinių Tautų vaiko teisių deklaracija bei kurią 1989 m. priimta Jungtinių Tautų vaiko teisių konvencija, praplečianti ir konkretizuojanti Vaiko teisių deklaracijoje įtvirtintas vaiko teises ir jų apsaugos principus, nustatanti teisinius valstybių įsipareigojimus vaiko teisių apsaugos srityje. Lietuvos Respublikos Seimas Vaiko teisių konvenciją ratifikavo 1995 m., taip prisiimdamas įsipareigojimus įgyvendinti Vaiko teisių konvenciją ir sukurti tokias socialines, kultūrines, ekonomines sąlygas, kad vaiko teisės būtų gerbiamos ir užtikrinamas jų įgyvendinimas.

Jungtinių Tautų vaiko teisių konvencija – svarbiausias vaiko teisių dokumentas, apimantis visus vaiko gyvenimo aspektus, pilietines, politines, ekonomines, socialines ir kultūrines teises, kurias turi visi pasaulio vaikai. Valstybės, pasirašiusios šią konvenciją, gina vaikų teises, nepriklausomai nuo jų, jų tėvų arba teisėtų atstovų rasės, odos spalvos, lyties, kalbos, religijos, politinių ar kitokių pažiūrų, tautybės, etninės ar socialinės kilmės, turto, sveikatos, luomo ar kokių nors kitų aplinkybių. Tai yra išsamiausias kada nors sudarytas vaiko teisių dokumentas ir plačiausiai ratifikuota tarptautinė žmogaus teisių sutartis pasaulio istorijoje.

Pasaulinė vaikų diena skirta dėmesiui į vaiko teisių problemas atkreipti. Šios dienos minėjimas įprasmina siekį skatinti visų pasaulio vaikų augimą visuotinėje taikoje bei vienybėje ir ugdyti suvokimą, jog visuomenės ir bendruomenės atsakingos už tai, kad būtų gerbiamos ir ginamos vaikų teisės.

Lietuva, kaip ir kitos Jungtinių Tautų valstybės narės, minėdama šią dieną, siunčia žinutę, jog įsipareigoja vaikams užtikrinti lygias teises į priežiūrą, meilę, supratimą, maistą, mediciną, nemokamą mokslą ir apsaugą nuo smurto, nepaisant jų rasės, lyties, religijos, nacionalinės ar socialinės kilmės.

Todėl siūlome apsvarstyti idėją Lietuvoje atsisakyti posovietinio Tarptautinės vaikų gynimo dienos minėjimo ir Pasaulinę vaikų dieną minėti lapkričio 20 d. – Vaiko teisių deklaracijos bei Vaiko teisių konvencijos priėmimo dieną.

Konsultacijos tikslas

Sužinoti suinteresuotų institucijų ir organizacijų, privataus sektoriaus, gyventojų ir kitų suinteresuotų grupių nuomonę ir lūkesčius dėl Pasaulinės vaikų dienos minėjimo perkėlimo iš birželio 1-osios į lapkričio 20-ąją.

Konsultacijos rezultatų panaudojimas

Atsižvelgiant į diskusijos metu gautus pasiūlymus bus rengiamas ir Tarpžinybinei vaiko gerovės tarybai. Teikiamas pasiūlymas dėl Pasaulinės vaikų dienos minėjimo lapkričio 20-ąją įtraukimo į atmintinų dienų sąrašą.

Kaip dalyvauti konsultacijoje

Registruotis dalyvauti diskusijoje galima iki 2023 m. gegužės 25 d. 12 val. Visiems užsiregistravusiems renginio dieną bus išsiųsti kvietimai į diskusiją, vyksiančią 2023 m. gegužės 26 d. 10:30 val.

Registruotis galima čia.

Kontaktai

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Vyriausioji patarėja Agnė Balė, el. p. [email protected].

Viešosios konsultacijos rezultatai

Nuotolinėje apskritojo stalo diskusijoje dalyvavo savivaldybių, nevyriausybinių organizacijų, policijos, prokuratūros ir kitų socialinių partnerių atstovai. 

Viešosios konsultacijos dalyviai buvo supažindinti su Pasaulinės vaikų dienos bei Tarptautinės vaikų gynimo dienos atsiradimo aplinkybėmis ir istorija. Jiems pateikti siūlymai į įsimintinų dienų kalendorių įtraukti lapkričio 20-ąją – Pasaulinę vaikų dieną. Taip pat pasiūlyta iš įsimintinų dienų kalendoriaus išbraukti birželio 1-ąją – Tarptautinę vaikų gynimo dieną. 

Diskusijos dalyviai vieningai sutarė, kad Lietuva neturėtų švęsti Vaikų gynimo dienos. Konsultacijos dalyviai pažymėjo, kad vaikams yra reikalinga šventė vasarą, todėl siūloma atsisakyti Vaikų gynimo dienos, minimos birželio 1 d., o vietoje jos švęsti Vaikų dieną gegužės mėnesį. 

Konsultacijos dalyviai pritarė, kad Pasaulinė vaikų diena, minima lapkričio 20 d., turėtų būti įtraukta į įsimintinų dienų kalendorių. 

Po viešosios konsultacijos pasiūlymas dėl Lietuvos Respublikos atmintinų dienų įstatymo keitimo bus teikiamas Tarpžinybinei vaiko gerovės tarybai.  

Su pasiūlymu susipažinti galima čia

Atnaujinimo data: 2023-12-10