2018 m. PRIDE programos pagrindu buvo sukurta lietuviška GIMK programa, o 2023 m. ši programa koreguota.
Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos direktoriaus 2024 m. birželio 3 d. įsakymu Nr. BV-112 „Dėl Globėjų ir įtėvių rengimo programos patvirtinimo“ patvirtinta nauja Globėjų ir įtėvių rengimo programa.
Žmonėms, kurie nori tapti globėjais (rūpintojais), budinčiais globotojais, nuolatiniais globotojais, šeimynų dalyviais ar įtėviais, Globėjų ir įtėvių rengimo programa yra žinių ir pagalbos šaltinis. Jos tikslas yra dalytis svarbia Jūsų tobulėjimui informacija, kad galėtumėte tapti tinkamais globėjais ar įtėviais. Globėjų ir įtėvių rengimo programos mokymai skirti asmenims, ketinantiems globoti, įvaikinti vaiką, teikti profesionalios globos paslaugas, norintiems dirbti šeiminiuose namuose.
Globėjų ir įtėvių rengimo programą sudaro:
• pagrindinė programa;
• specializuota programa;
• programos dalyvių klausimyno forma.
Svarbus Globėjų ir įtėvių programos dėsnis – viską pradėti nuo savęs. Asmenys mokymų metu gali atvirai kalbėti apie tai, ką jie jaučia vienų ar kitų praktinių užduočių metu, atsakyti sau į daugelį klausimų, įvertinti, ar jie gali tapti globėjais (rūpintojais), budinčiais globotojais, nuolatiniais globotojais, šeimynų dalyviais ar įvaikintojais ir ar turi tam reikalingų žinių bei gebėjimų.
Mokymų pagal Globėjų ir įtėvių rengimo programą tikslai:
• Suteikti dalyviams informacijos apie vaikų globą, įvaikinimą, vaikų netekusių tėvų globos poreikius, globėjams ir įtėviams reikalingus gebėjimus ir kt.;
• Padėti suprasti, kaip pasikeis Jūsų ir Jūsų šeimos gyvenimas tapus globėju ar įtėviu, kokį poveikį globa ar įvaikinimas daro asmeniui, jo šeimai ir aplinkai;
• Sudaryti sąlygas dalyviams išbandyti save kaip globėją ar įtėvį.
Globėjų ir įtėvių rengimo programos tikslas – padėti įsivertinti asmenines savybes ir gebėjimus, ar turite tokius, kurie reikalingi globėjui ar įtėviui, ir po to priimti vieną iš šių sprendimų:
• Mūsų sprendimas imtis globos ar įvaikinti yra teisingas;
• Privalome dar kartą apsvarstyti savo sprendimą ir būti tikri, kad jis teisingas;
• Nei globa, nei įvaikinimas šiuo metu mums netinka, bet daug sužinojome apie šeimas ir vaikus.
Globėjų ir įtėvių rengimo programa nesiekia ieškoti asmenų silpnybių ar neigiamų bruožų. Atvirkščiai – padeda pamatyti, kokiomis savybėmis asmenys gali didžiuotis ir kokios jų stipriosios pusės. Mokymų metu asmenys skatinami prisiminti vaikystę, patyrimą vienoje ar kitoje gyvenimo situacijoje, kad geriau suprastų save ir kitą. Mokytis iš savo patirties visada įdomu ir naudinga.
Reikia daug laiko ir energijos, kad būtų priimtas galutinis teisingiausias sprendimas. Sąmoningas ir apgalvotas sprendimas gali apsaugoti vaikus nuo naujo išsiskyrimo su šeima, o globėjus (rūpintojus) ir įtėvius – nuo nesėkmių ir blogų patirčių.
Globėjų ir įtėvių rengimo programos įgyvendinimas neapsiriboja vien asmenų, ketinančių globoti (rūpintis), teikti vaiko priežiūros paslaugas ar įvaikinti vaikus, rengimu. Tarnybos atestuoti asmenys taip pat teikia tęstinę pagalbą globėjams (rūpintojams), šeimynų dalyviams, įtėviams, budintiems globotojams, nuolatiniams globotojams, prisideda prie teigiamos visuomenės nuomonės apie globą (rūpybą) šeimoje ir įvaikinimą formavimo, vykdo asmenų, norinčių prižiūrėti, globoti (rūpintis) ar įvaikinti, paiešką.
Tikimasi, kad Globėjų ir įtėvių rengimo programa leis pažvelgti į vaiką giliau, šiek tiek kitomis akimis pamatyti jo pasaulį, poreikius ir patirtį, taip pat visuomenės požiūris į mažuosius mūsų piliečius, į įvaikinimą ir globą (rūpybą) šeimoje taps brandesnis bei atsakingesnis.
Globėjų ir įtėvių rengimo mokymai vykdomi globos centruose. Aktualią informaciją apie globos centrus galima rasti čia.