Atskiros specializuotos pagalbos priemonės
Nustačiusi, kad vaikui reikia užtikrinti vaikui draugišką fizinę aplinką, ikiteisminio tyrimo metu atliekant jo apklausą Tarnyboje, Tarnyba, bendradarbiaudama su ikiteisminį tyrimą atliekančiu pareigūnu, prokuroru bei vaiko atstovu, suderina apklausos datą, laiką, apklausos dalyvių sąrašą (nurodomi vardai ir pavardės). Jei apklausą turi atlikti ikiteisminio tyrimo teisėjas, preliminari apklausos data ir laikas su juo suderinami iš anksto.
Vaiko apklausa ikiteisminio tyrimo metu gali būti organizuojama Tarnyboje darbo dienomis, darbo valandomis. Vaiko apklausą ikiteisminio tyrimo metu Tarnyboje gali atlikti ikiteisminio tyrimo teisėjas, ikiteisminio tyrimo pareigūnas ar prokuroras, vadovaudamiesi Baudžiamojo proceso kodekso nuostatomis. Tarnyboje sudaromos visos reikiamos sąlygos, kad vaiko apklausa, atliekama ikiteisminio tyrimo metu, atitiktų Baudžiamojo proceso kodekse nustatytus reikalavimus.
Tarnyboje vaiko apklausa ikiteisminio tyrimo metu atliekama specialiai paruoštoje ir pritaikytoje patalpoje, kurioje nebūtų įtariamojo ir kitų proceso dalyvių, išskyrus psichologą ir vaiko atstovą. Patalpa turi būti įrengta jaukiai, tačiau taip, kad neblaškytų apklausiamo vaiko dėmesio. Prireikus Tarnyba sudaro galimybę ikiteisminio tyrimo teisėjui, prokurorui ar ikiteisminio tyrimo pareigūnui atlikti vaiko apklausą nuotoliniu būdu, naudojantis tam skirtomis nuotolinio ryšio priemonėmis.
Vadovaudamasi Baudžiamojo proceso kodekso nuostatomis, Tarnyba sudaro galimybes įtariamajam ir kitiems proceso dalyviams vaiko apklausą ikiteisminio tyrimo metu tiesiogiai stebėti atskiroje, specialiai paruoštoje ir pritaikytoje patalpoje.
Ikiteisminio tyrimo teisėjui, ikiteisminio tyrimo pareigūnui, prokurorui apklausti vaiką paprastai padeda Tarnybos psichologas, o nesant galimybės pasitelkti Tarnybos psichologą arba minėtiems apklausą atliekantiems subjektams nusprendus vaiką apklausti Tarnyboje, padedant ne Tarnybos psichologui, o kitam psichologui, pastarojo dalyvavimą užtikrina teismas, ikiteisminio tyrimo pareigūnas arba prokuroras.
Prireikus Tarnyboje rengiamas tarpžinybinis pasitarimas, kuriame dalyvauja ikiteisminio tyrimo pareigūnas ar prokuroras, vaiko įgaliotasis atstovas, jeigu vaikas tokį atstovą turi, Tarnybos atstovas bei specializuotos pagalbos specialistų komanda, kurio metu suderinamas veiksmų planas, klausimai, į kuriuos pareigūnai tikisi gauti atsakymus, kitos apklausos aplinkybės.
Jei vaikui reikia užtikrinti VTMT eksperto apžiūrą, pasinaudojant vaikui draugiška fizine aplinka Specializuotos pagalbos vaikams ir šeimoms skyriuje, šio skyriaus darbuotojai susisiekia su VTMT ekspertais, kad suderintų specializuotos pagalbos priemonės suteikimo laiką, ir inicijuoja vaiko atvykimą specializuotai pagalbai gauti.
Specializuotos pagalbos vaikams ir šeimoms skyrius užtikrina, kad VTMT ekspertui būtų suteikta atskira patalpa, kurioje jis netrukdomas ir visiškai konfidencialiai galėtų atlikti vaiko apžiūrą, būtų svarbiausia jo darbui reikalinga įranga, o pati patalpa būtų įrengta taip, kad keltų kuo mažiau neigiamų išgyvenimų vaikui. Apžiūrai reikalingas priemones VTMT ekspertas atsiveža pats sveikatos apsaugos ministro nustatyta tvarka.
VTMT eksperto apžiūra Specializuotos pagalbos vaikams ir šeimoms skyriuje gali būti atliekama tik esant pradėtam ikiteisminiam tyrimui bei turint ikiteisminio tyrimo pareigūno, prokuroro ar teisėjo raštu paskirtą užduotį atlikti kūno tyrimą. Jeigu dėl objektyvių aplinkybių nėra galimybių VTMT eksperto apžiūrą atlikti Tarnyboje, VTMT eksperto apžiūra organizuojama tokią paslaugą teikiančioje ASPĮ sveikatos apsaugos ministro nustatyta tvarka.
Vaiko psichologinis įvertinimas gali būti atliekamas, kuomet prašymą dėl jo pateikia vaiko teisių apsaugos specialistai ar teisėsaugos pareigūnai. Jo metu vertinami vaiko psichologiniai ypatumai, galimai patirtos seksualinės prievartos įvykis ir vaiko atsakas į jį.
Kuomet psichologinis įvertinimas atliekamas vaikui, įtariamam atliktus seksualinio pobūdžio nusikaltimą, psichologinio vertinimo metu keliama prielaida, kad vaiko galimai atlikta nusikalstama veika yra jo paties patirtos prievartos požymis, todėl siekiama vaiką identifikuoti kaip galimą auką, o ne kaip smurtautoją.
Pasibaigus vaiko psichologiniam įvertinimui Skyrius per 3 darbo dienų nuo vaiko išvykimo parengia vaiko, galimai nukentėjusio nuo seksualinės prievartos, psichologinio įvertinimo išvadą bei sudaro ilgalaikės kompleksinės pagalbos rekomendacijas.
Psichologinio įvertinimo išvados bei ilgalaikės kompleksinės pagalbos rekomendacijos raštu yra teikiamos: - Tarnybos teritoriniam vaiko teisių apsaugos skyriui pagal vaiko gyvenamąją vietą – visais atvejais;
- teisėsaugos pareigūnams, kuomet yra žinoma, kad atliekami baudžiamoji proceso veiksmai dėl galimai padarytos nusikalstamos veikos prieš vaiką.
Tarnybos Specializuotos pagalbos vaikams ir šeimoms skyrius, atsižvelgdamas į vaikui ir (ar) jo atstovams pagal įstatymą suteiktą specializuotą pagalbą, šių asmenų emocinę būseną, individualius vaiko poreikius (pvz., atsiradusius dėl negalios, specialiųjų ugdymosi poreikių, kultūrinių ypatumų ir kt.), vaiko ir jo atstovų pagal įstatymą nuomonę, gyvenamąją vietą ir pagalbos prieinamumą, informaciją, ar seksualinio smurto liudininkais tapo kiti vaiko šeimos nariai, žinomas aplinkybes apie vaiko gyvenimo sąlygas bei aplinką ir kitas svarbias aplinkybes, per 3 darbo dienas nuo vaiko išvykimo iš Tarnybos dienos arba, jei vaikui specializuota pagalba buvo teikiama kaip mobili paslauga, per 3 darbo dienas nuo baigtų teikti specializuotos pagalbos priemonių arčiausiai vaiko gyvenamosios dienos parengia Tarnybos direktoriaus patvirtintos formos Rekomendacijas vaikui ir jo atstovams pagal įstatymą, prireikus – ir kitiems vaiko šeimos nariams (nurodomi vaiko ir (ar) jo atstovų pagal įstatymą vardai, pavardės, gimimo datos, prireikus – kitų vaiko šeimos narių vardai, pavardės, gimimo datos, vaiko išgyvenami emociniai ir elgesio sunkumai, konkrečios rekomenduojamos pagalbos priemonės, elgesio su vaiku strategijos). Pateiktos Rekomendacijos turi būti aptariamos su vaiko atstovais pagal įstatymą ir su vaiku, jeigu tai atitinka geriausius vaiko interesus, ir jiems paaiškinamos.
Tarnyba bendradarbiauja su savivaldybėse esančiomis psichosocialinę pagalbą ir paslaugas teikiančiomis organizacijomis, renka ir periodiškai sistemina informaciją apie jas (organizacijos pavadinimas, teikiamos paslaugos, adresas, el. pašto adresas, ryšio numeris), siekdama parengti geriausiai vaiko ir jo atstovų pagal įstatymą interesus atitinkančias Rekomendacijas efektyviai pagalbai gauti arčiausiai vaiko gyvenamosios vietos.
Jeigu Tarnyba ar jos įgaliotas teritorinis skyrius priima sprendimą kreiptis į socialinių paslaugų įstaigą ar kitą įstaigą, kuriai savivaldybė suteikė įgaliojimus koordinuoti atvejo vadybos procesą ir jos vadovas ar jo įgaliotas asmuo paskiria atvejo vadybininką Atvejo vadybos tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2018 m. kovo 29 d. įsakymu Nr. A1-141 „Dėl Atvejo vadybos tvarkos aprašo patvirtinimo“ (toliau – Atvejo vadybos tvarkos aprašas), nustatyta tvarka arba jeigu atvejo vadybos procesas vaikui ir jo šeimai jau yra pradėtas, Tarnyba ar jos įgaliotas teritorinis skyrius pateikia Rekomendacijas atvejo vadybininkui. Jeigu vaikui ir jo šeimai atvejo vadybos procesas yra pradėtas, Rekomendacijų aptarime kartu su vaiko atstovais pagal įstatymą, vaiku (jeigu tai atitinka geriausius vaiko interesus) dalyvauja ir atvejo vadybininkas.
Jei vaikas galimai patyrė seksualinį smurtą, į pagalbos planą turi būti įtrauktos ilgalaikės kompleksinės pagalbos galimai seksualinį smurtą patyrusiam vaikui teikimo rekomendacijos, vadovaujantis Specializuotos pagalbos galimai seksualinį smurtą patyrusiems vaikams poreikio nustatymo ir teikimo aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2024 m. spalio 31 d. įsakymu Nr. A1-732 „Dėl Specializuotos pagalbos galimai seksualinį smurtą patyrusiems vaikams poreikio nustatymo ir teikimo aprašo patvirtinimo“.
Jei atvejo vadyba nepradedama, bet atvejo vadybininkas nustato poreikį vaikui ir jo atstovams pagal įstatymą gauti bendrąsias socialines paslaugas ar kitą savivaldybėje teikiamą paramą, Tarnyba šią informaciją raštu perduoda savivaldybės administracijai Atvejo vadybos tvarkos apraše nustatyta tvarka. Vaiko gyvenamosios vietos savivaldybės administracijos specialistai, kurie atsakingi už koordinuotai teikiamų švietimo pagalbos, socialinių ir sveikatos priežiūros paslaugų vaikui ir jo šeimai organizavimą, prireikus gali kreiptis į Rekomendacijų rengėją dėl paaiškinimo, kaip geriausiai galima būtų jas įgyvendinti.