Asmenys norėdami steigti šeimyną, turi kreiptis į savivaldybės administraciją.

Šeimynos steigėjas turi būti bent vienas veiksnus fizinis asmuo, kuris:

1) atitinka visus Civiliniame kodekse vaiko globėjui (rūpintojui) taikomus reikalavimus;

2) yra išklausęs globėjų ir įtėvių mokymo ir konsultavimo kursus;

3) atitinka bent vieną iš šiame punkte nurodytų sąlygų:

   a) ne mažiau kaip trejus metus iki šeimynos įsteigimo vykdė vaikų globėjo (rūpintojo) pareigas, į kurias buvo paskirtas savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu ar teismo nutartimi;

   b) turi ne mažesnę kaip trejų metų darbo su likusiais be tėvų globos vaikais, vaikais, turinčiais specialiųjų ugdymosi poreikių, neįgaliais vaikais ir (ar) šeimomis, patiriančiomis socialinę riziką, patirtį;

   c) turi aukštąjį universitetinį ar jam lygiavertį išsilavinimą ir ne mažesnę kaip vienų metų tiesioginio darbo su vaikais patirtį socialinio darbo, socialinės pedagogikos, specialiosios pedagogikos, psichologinės pagalbos teikimo, ikimokyklinio ugdymo srityse.


Šeimynos steigėjas iki šeimynos įregistravimo Juridinių asmenų registre turi:

1) gauti Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau - Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba) ar jos įgalioto teritorinio skyriaus išvadą apie šeimynos steigėjo atitiktį  šeimynos steigėjui nustatytiems reikalavimams ir steigiamos šeimynos tinkamumą tapti vaikų globėju (rūpintoju);

2) raštu kreiptis į savivaldybės, kurios teritorijoje šeimyna steigiama, administraciją dėl likusių be tėvų globos vaikų apgyvendinimo būsimojoje šeimynoje ir per 3 mėnesius gauti šios savivaldybės administracijos rašytinį patvirtinimą apgyvendinti būsimojoje šeimynoje likusius be tėvų globos vaikus ir užtikrinti jų socialinės globos finansavimą.

3) patvirtinti šeimynos įstatus, kurie kartu yra ir steigimo sandoris;

4) gauti šeimynos steigėjo sutuoktinio, jei toks yra, o jei jo nėra, - kartu su šeimynos steigėju gyvenančio pilnamečio vaiko (jei toks yra) rašytinį pritarimą steigti šeimyną, jeigu sutuoktinis, jei toks yra, o jei jo nėra, - kartu su šeimynos steigėju gyvenantis pilnametis vaikas neketina tapti šeimynos dalyviu, arba gauti šeimynos steigėjo sutuoktinio, jei toks yra, o jei jo nėra, - kartu su šeimynos steigėju gyvenančio pilnamečio vaiko (jei toks yra) rašytinį sutikimą tapti šeimynos dalyviu.

Šeimynos įstatai yra šeimynos steigimo dokumentas, kuriuo vadovaujasi šeimyna.

Šeimyna laikoma įsteigta nuo jos įregistravimo Juridinių asmenų registre.

Šeimyna įgyja civilines teises, prisiima civilines pareigas ir jas įgyvendina per šeimynos dalyvius.

Šeimyna turi vienasmenį valdymo organą - šeimynos dalyvis arba kolegialų valdymo organą - šeimynos dalyviai.

 Šeimyna gali turėti ne daugiau kaip 2 dalyvius. Šeimynos steigėjas, jo sutuoktinis ar kartu su steigėju gyvenantis pilnametis vaikas šeimynos dalyviais tampa nuo šeimynos įregistravimo momento Juridinių asmenų registre.

 Šeimynos dalyviai bendru sutarimu keičia šeimynos įstatus, pasirašo pinigų ar kito turto perdavimo šeimynai dokumentus, sudaro sutartis su į šeimyną priimtais darbuotojais, priima sprendimą likviduoti šeimyną.


Šeimyna tampa likusių be tėvų globos vaikų globėju (rūpintoju) nuo:

1) savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymo dėl vaikų laikinosios globos (rūpybos) nustatymo šeimynoje įsigaliojimo dienos;

2) teismo nutarties dėl vaikų nuolatinės globos (rūpybos) nustatymo šeimynoje įsiteisėjimo dienos, išskyrus atvejus, kai teismo nutartis ar jos dalis dėl vaiko globos (rūpybos) vykdoma skubiai arba teismas nustato konkretų vykdymo terminą.


Šeimynos teisės ir pareigos:

Šeimyna gali sudaryti sandorius, gauti iš valstybės ir savivaldybių institucijų informaciją apie jos globojamus (rūpinamus) vaikus, gauti ne tik valstybės ar savivaldybių, bet ir kitų asmenų finansinę ir materialinę pagalbą.

Šeimynai garantuojama valstybės ir savivaldybių finansinė ir materialinė pagalba, socialinės globos finansavimas, metodinė pagalba vaiko teisių apsaugos ir socialinės globos klausimais.

Šeimyna privalo ginti globojamų (rūpinamų) vaikų teises ir įstatymų saugomus interesus, sudaryti sąlygas vaikams bendrauti su tėvais ar kitais artimais giminaičiais, tinkamai administruoti vaikų turtą, įsigyti licenciją socialinei globai vykdyti.

Šeimynai draudžiama verstis ūkine komercine veikla, įdarbinti šeimynoje jos globojamus (rūpinamus) vaikus.


Šeimynos likvidavimas:

Sumažėjus šeimynoje nustatytam vaikų skaičiui dėl objektyvių priežasčių (šeimynos dalyvio amžius ar liga), šeimynos veikla tęsiama tol, kol visi vaikai sulaukia pilnametystės.

Sumažėjus šeimynoje nustatytam vaikų skaičiui, šeimyna papildoma kitais vaikais arba šeimyna reorganizuojama, atsisakius šių siūlymų – šeimyna likviduojama.

Šeimyna likviduojama šeimynos dalyvių arba teismo sprendimu.

Likviduojant šeimyną, valstybei ir savivaldybei turi būti grąžintas valstybės ir savivaldybių turtas ir nepanaudotos lėšos, šeimynos dalyviams šeimynos nuosavybėn perduotas turtas ir vaikams jų turėtas turtas.

Likvidavus šeimyną: ji gali tapti šeima, globojanti vaikus ir buvę šeimynos dalyviai tapti fiziniais vaikų globėjais (rūpintojais).

Šeimynos veiklą reglamentuoja Lietuvos Respublikos šeimynų įstatymas.

Atnaujinimo data: 2023-12-10