2022-06-07

Vaikų taryba: vaikai turi žinoti, kaip apginti teisę į saugią vaikystę

Nepakantumas smurtui turėtų dar labiau augti, todėl vaikams ir suaugusiesiems reikėtų kalbėti apie jo žalą ir pasekmes, sako Vaikų tarybos nariai.

„Tikiu, kad smurto atvejų mažėtų, jeigu mes mokykloje ir namuose kalbėtume apie jo žalą, pasekmes, augintume nepakantumą visoms smurto rūšims“, – sakė Kauno Jėzuitų gimnazijos dešimtokė Ieva Kalinauskaitė.

Ji kartu su kitais nariais trečiadienį septintame tarybos posėdyje nagrinėjo smurto prieš vaikus problemą.

Posėdžio metu diskutuota apie skirtingas smurto formas, aiškintasi, kaip atpažinti smurtą, kaip elgtis su juo susidūrus.

Tarybos nariai taip pat parengė pasiūlymus, kaip mažinti smurto prieš vaikus atvejų skaičių, o vaikai sulauktų reikalingos pagalbos.

Vaikai siūlo apie pagalbos galimybes kalbės mokyklose – klasių valandėlių metu, taip pat būreliuose.

Be to, naudingi būtų ir bendri tėvų, vaikų ir mokytojų susitikimai mokyklose – jie, anot Vaikų tarybos, galėtų būti puiki erdvė kalbėtis apie vaiko teises, pareigas ir smurto žalą.

Vaikų tarybos nariai taip pat siūlo jaunus žmones mokyti pykčio valdymo technikų ir pažinti emocijas, o namuose, mokykloje ir tarp draugų dažniau kalbėtis apie smurto žalą ir pasekmes, taip siekiant nulio tolerancijos smurtui prieš vaikus.

„Niekas neturi teisės skriausti vaiko, netoleruotina jokia smurto forma prieš vaiką.  Nepaprastai svarbu, kad ir patys vaikai ieško formų ir būdų, kaip stabdyti agresiją. Tik veikdami visi drauge – suaugusieji ir vaikai – auginsime nepakantumą smurtui, o vaikams galėsime dovanoti saugią ir laimingą vaikystę,“ – kalbėjo Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos vyriausioji patarėja Gaila Matulytė.

Tarnyba pernai gavo daugiau nei 40 tūkst. pranešimų apie galimus vaiko teisių pažeidimus. Nepriežiūrą, fizinį, psichologinį ar seksualinį smurtą pernai galimai patyrė 2594 vaikai, tai – maždaug vienas iš 200 šalies vaikų.

Pasak G. Matulytės, smurto prieš vaikus atvejų greičiausiai yra daugiau, nes ne apie visus atvejus pranešama, o suaugusieji savo elgesyje dažnai smurto neatpažįsta.

Įtarus smurtą prieš vaikus ar žinant tokių atvejų, apie tai reikėtų pranešti policijos pareigūnams trumpuoju pagalbos numeriu 112 ar vaiko teisių gynėjams.

Vaikų taryba – visų šalies vaikų balsas, joje dirba – 15 vaikų iš visos Lietuvos. Kiekvienas tarybos posėdis susietas su aktualiomis temomis, juose dalyvauja įvairūs savo sričių specialistai.