2023-09-13

Vaiko teisių gynėjai pasirašė bendradarbiavimo sutartį su Lietuvos jaunimo organizacijų taryba: dėl svarbių sprendimų tarsis su vaikais ir jaunimu

Visuomenė labiau girdės vaikus, jaunus žmones, į jų nuomonę bus stengiamasi atsižvelgti ne tik šeimos pokalbiuose ir diskusijose, bet ir valstybės institucijų priimamuose sprendimuose, taip pat bus sudarytos palankesnės sąlygos jauniems žmonėms pasisakyti, siūlyti, diskutuoti – tokius pokyčius vaikams ir jaunimui atneš sudaryta bendradarbiavimo sutartis tarp vaiko teisių gynėjų ir Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos (LiJOT) atstovų.

Pasak Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorės Ilmos Skuodienės, vaiko ir jauno žmogaus nuomonės svarba ir teisė ją reikšti yra įtvirtinta tiek Lietuvos, tiek tarptautiniuose teisės aktuose, tačiau svarbu nuolat ieškoti galimybių, kad tai atsispindėtų ne tik dokumentuose, bet būtų įgyvendinama ir realiai.

„Kai yra priimami sprendimai, svarbu, kad jų priėmime dalyvautų ta visuomenės grupė, kurią šie sprendimai palies labiausiai. Tad vaiko teisių gynėjams svarbu išgirsti vaikų ir jaunimo lūkesčius, įžvalgas, pasiūlymus, kurie leistų suprasti, kaip geriausiai užtikrinti jų gerovę. Neabejoju, kad pradėdami bendradarbiauti su didžiausia nevyriausybine jaunimo organizacija Lietuvoje, padidinsime galimybes jaunimui įsitraukti į sprendimus, liečiančius vaikų gerovę ir atliepti jaunimo poreikius“, – sako I. Skuodienė.

Tarnybos vadovė įvardija, jog po bendradarbiavimo sutarties pasirašymo – organizuojant projektus, viešas diskusijas, pasitarimus ar priimant svarbius sprendimus – vaiko teisių gynėjai tarsis su jaunais žmonėmis: klaus jų nuomonės, įžvalgų, lauks pasiūlymų. Savo ruožtu LiJOT atstovai galės aptarti ir spręsti su vaiko teisių gynėjais klausimus ir problemas, kurias jiems perduos vaikai iš ugdymo įstaigų, jaunimo užimtumo organizacijų ir pan.

Pasak LiJOT prezidento Domanto Katelės, šis bendradarbiavimas turėtų tapti informacijos ir susikalbėjimo tiltu tarp jaunų žmonių, kuriems svarbu aktyviai dalyvauti visuomeniniame gyvenime ir valstybės institucijų, norinčių įgalinti vaikus išreikšti savo nuomonę bei sudaryti sąlygas, kad į ją būtų atsižvelgta.

„Bendradarbiavimas tarp nevyriausybinių organizacijų ir valstybės institucijų šiomis dienomis yra kaip niekad svarbus. Tvarus įstatymo leidybos procesas, išgirsti socialiniai partneriai leidžia būti tikriems, kad kartu kursime geresnę kiekvieno vaiko kasdienybę. Lietuvos jaunimo organizacijų taryba mato didelę bendradarbiavimo prasmę – būdami didžiausia jaunimo organizacija šalyje, sukaupę didelį patirties, žinių bei kompetencijų bagažą, norime pasidalinti tuo su vaiko teisių gynėjais, kad sujungę savo pajėgas, kartu priimtume svarbius ir naudingus sprendimus visiems šalies vaikams ir jaunimui“, – sako LiJOT prezidentas D. Katelė.

Iki šiol Tarnyba dvejus metus vykdė Vaikų tarybos projektą, kuriame 15 vaikų iš visos Lietuvos buvo vaiko teisių gynėjų patariamasis balsas. Šio projekto metu vaikai, teikdami pasiūlymus, kaip būtų galima tobulėti vaiko teisių apsaugos, švietimo ir kitose srityse, atkreipė visuomenės ir valstybės institucijų dėmesį. Buvusios Vaikų tarybos narė Aurora Degesytė džiaugiasi, kad vaiko teisių gynėjų bendradarbiavimas su 63 vaikų ir jaunimo organizacijas vienijančia LiJOT, leis tęsti glaudų dialogą su pačiais vaikais dar didesniu mastu nei anksčiau.

„Vaikų taryba suteikė pradmenis vaikų balso įtraukimui į svarbių sprendimų priėmimą. Per dvejus metus gilinomės į svarbias temas, kėlėme aktualius klausimus ir teikėme pasiūlymus, kaip spręsti problemas, kurias savo aplinkoje mato vaikai. Džiaugiuosi, kad mūsų vykdyta veikla davė apčiuopiamų rezultatų ir, kad šiame taške nesustosime, nes vaiko teisių gynėjų ir didžiausios jaunimo organizacijų atstovų siekis bendradarbiauti, yra realus įrodymas, kad Lietuvoje vaikai ir jų nuomonė yra išties svarbūs“, – sako moksleivė A. Degesytė.

Kilus klausimams, vaiko teisių gynėjai kviečia žmones pasikonsultuoti skambinant nemokamu tel. 8 800 10 800, taip pat galima rašyti žinutę interneto svetainėje vaikoteises.lrv.lt esančiame pokalbių laukelyje. Pranešti apie vaiko teisių pažeidimą galima artimiausiame vaiko teisių apsaugos skyriuje, užpildant formą Tarnybos interneto svetainėje arba skambinant bendruoju pagalbos numeriu 112.